Agrofólie s dlhou životnosťou KRITIFIL

Plastika Kritis bola prvou firmou (v roku 1983), ktorá použila technológiu výroby 3-vrstvovej fólie pre poľnohospodárske účely. 3-vrstvová fólia sa skladá z troch vrstiev, ktoré sú neoddeliteľné od seba, každá vrstva obsahuje iné aditíva a polyméry. Jednotlivé vrstvy sú kombinované tak, aby vyhovovali požadovaným parametrom. Na Slovensku sa dlhé roky používal pojem "agrofólia" na fóliu, ktorá bola všeobecne použiteľná na prekrytie fóliovníkových krytov. Parametre ako priepustnosť svetla, difúzia svetla, plastermický efekt alebo antidrip činidlo nehrali žiadnu rolu pri rozhodovaní – tieto pojmy boli pre slovenského zákazníka úplne neznáme. Nástupom novej ponuky zo zahraničia sa nám otvárajú nevídané možnosti pri zvyšovaní úrody, kvality pestovanej plodiny a životnosti. Dnes fóliu nepredávame na váhu, ale na základe parametrov, ktoré vyžadujú špecifické podmienky pestovateľskej plochy, pestovanej rastliny a klimatických podmienok. Dnes je výroba fólie vedou, ktorú ovládajú iba giganti ako je napr. firma Plastika Kritis. Vďaka špeciálnym aditívam, ktoré zvyšujú odolnosť fólie voči UV žiareniu vieme dnes garantovať životnosť fólie až na 60 mesiacov.

Počas 35 rokov svojho pôsobenia firma získala dostatočné znalosti, skúsenosti na to, aby sa zodpovedne vedela postaviť k otázke garancie. Aj vďaka vlastnej továrni na aditíva (jediná firma na svete ktorá vyrába agrofólie s vlastnými aditívami) vie fóliu „namiešať“ tak, aby sme Vám vedeli ponúknuť fóliu, ktorá bude tou najlepšou pre Vaše potreby. Vo všeobecnosti platí, že KRITIFIL fólie obsahujú viac UV aditív ako výrobky iných konkurenčných výrobcov. Aj vďaka tomu je skutočná životnosť fólie niekedy dvakrát tak dlhá ako je garantovaná životnosť. Vždy si zvážte investíciu do fólie na základe benefitov ktoré daná fólia prináša. Vďaka jedinečným prednostiam profesionálnych fólií budú Vaše finančné výnosy rozoznateľne vyššie, preto náklady na profesionálne fólie sa vrátia už za niekoľko mesiacov, ba už aj týždňov.

Agrofólia EVO AC - Ultra silná, 8-vrstvová fólia, bezfarebná, vysoká priehľadnosť, UV ochrana 93 %-ná priepustnosť svetla, termická, Antidrip – ochrana proti zaroseniu, AF – ochrana proti zahmlievaniu, 57 mesačná záruka a až 9 ročná životnosť.

Mobirise Website Builder

Vďaka špeciálnemu 8-vrstvovému zloženiu Kritifil fólií:
   - Dlhšia životnosť až 9 sezón
   - Lepšia UV ochrana vďaka novej výrobnej technológii a novým kvalitatívnym parametrom.
   - Super silná fólia
   - Výrazný rozptyl svetla, rovnomernejšie rozloženie svetla v skleníku
   - Nové technologické zmeny umožňujúce dlhotrvajúcu ochranu proti zaroseniu a zahmlievaniu
   - Zvýšená ochrana proti chemickým prostriedkom
   - Použitím EVO fólií sa zvyšuje objem a zlepšuje kvalita plodín

AD – Antidrip - Ochrana proti zaroseniu (kvapkaniu) - Tradičné fólie proti odkvapkávaniu obsahujú prísady, ktoré strácajú účinnosť už v priebehu prvého roka. Fólia tak zostane pokrytá kvapôčkami, ktoré prerezávajú svetlo a poškodzujú rastliny. Takúto fóliu je potrebné každý rok ošetriť novým náterom, čo stojí čas a peniaze. Pre pestovateľov to znamená znížený výnos, horšiu kvalitu úrody a vyžaduje si zvýšené používanie pesticídov. Kondenzovaná voda na vnútornej strane fólií má negatívny vplyv pri pestovaní, okrem iného znižuje aj priepustnosť svetla o 15 – 30 %. Fólia Kritifil s ochranou AD - je upravená tak, aby kvapky vody, ktoré na nej kondenzujú, neodkvapkávali naspäť do porastu ale stekali po fólii na bok. Táto jedinečná vlastnosť je zachovaná po celú dobu životnosti fólie. S týmto súvisí aj ďalšia jedinečná vlastnosť:

ANTIFOG – Protizahmlievací efekt - Ďalším vážnym problémom, ktorý sa vyskytuje pri tradičných fóliách proti kvapkaniu, je vytváranie hmly (hmly) vo vnútri skleníka, zvyčajne za úsvitu a západu slnka. „Hmla znižuje svetlo a spôsobuje, že sa na rastlinách usadzuje vlhkosť, čím sa vytvárajú podmienky, ktoré podporujú hubové choroby. Fólie EVO AC vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu nespôsobujú hmlu a navyše prepúšťajú viac svetla do skleníka. Výsledok sa stáva ešte výraznejším, keď je dopad svetla nízky. Priepustnosť a rozptyl svetla - EVO AC je najpriehľadnejšia fólia na trhu. V porovnaní so štandardnou fóliou je priepustnosť vyššia až o 5 %. Minimálna strata množstva svetla môže byť dosiahnutá iba vďaka najkvalitnejších materiálom. Množstvo svetla vo fóliovníku je primárnym parametrom pri pestovaní akejkoľvek rastliny. Fólia EVO AC zväčšuje množstvo rozptýlených lúčov, ktoré oceníte najmä počas jari a leta v dňoch s veľkým množstvom svetla. Rozptýlením sa zmenšia tiene, zvyšuje sa rovnomerná distribúcia svetla - svetelné lúče zasahujú aj nižšie položené časti rastliny.
Uvedená životnosť fólie je tá, ktorú deklaruje podľa platných noriem výrobca fólie. Skúsenosti z praxe vykazujú až o viac ako polovicu dlhšiu životnosť za bežných poveternostných podmienok. Životnosť je podmienená správnou inštaláciou a bezchybným stavom konštrukcie.

Vlastnosti na ochranu voči chorobám

Plastika Kritis prináša na trh novinky, ktoré vyvíja na základe poznatkov z terénu a skúseností pestovateľov. Vyvinula fóliu, ktorá pomáha pri efektívnej integrovanej ochrane voči škodcom - týmto znižuje potrebu použitia pesticídov čím zároveň znižuje náklady. Významným typom medzi týmito fóliami sú fólie s "UV-blokovaním".

Tieto absorbujú UV radiáciu do 390 nm, čím:
- Redukujú populáciu molíc, strapiek, mínerky, vošiek ale aj iných škodcov. Tým znižujú aj výskyt vírusov, ktoré prenášajú títo škodcovia
- Obmedzuje rozmáhanie sa chorôb ako botrytída znižovaním prenášania spór škodlivých húb
- Redukuje "začiernenie" lupienkov červených ruží, čím sa zvyšuje ich komerčná hodnota

Fólie s „UV-blokovaním“ použite iba po predošlom teste v prípade, ak máte opeľovače alebo v prípade pestovania baklažánu. Samotná fólia nevyrieši problém so škodcami, v kombinácii s konvenčnými metódami však má preukázateľné pozitívne vlastnosti.

Mobirise Website Builder
Stabilita a sila fólie

Vďaka najvhodnejším surovinám a prísnej kvalitatívnej kontrole majú fólie Kritifil výnimočnú mechanickú zaťažiteľnosť. Super silné fólie sa dajú vyrábať vďaka najnovším polymérom. Napr. s špeciálnym polymérom Metalocene (v niektorých druhoch) sa hrúbka fólie môže znížiť o cca 30-40 % a to pri úplnom zachovaní rovnakých parametrov. Menšia váha znamená aj nižšie náklady. Excelentné mechanické vlastnosti oceníte v oblastiach s veľkým množstvom vetra, momentálne už na celom území štátu. Extrémne búrky kladú nároky aj na fólie a fóliovníkové konštrukcie. Pevnosť v ťahu ako aj pevnosť v prieraze je o 50-100% vyššia. Zádrž snehu 90 kg/m². S Kritifilom zvyšujete bezpečnosť fólie a produkcie.

Termický efekt

Niečo, čo priamo šetrí peniaze, vo všetkých podmienkach, v každom počasí. Kombinácia prímesi EVA a infračervených aditív špeciálne aplikovaných vo fóliách pohlcujú infračervené žiarenie a tým znižujú teplotné straty v noci. Môže to byť v niektorých prípadoch až o 3-4 °C v porovnaní s obyčajnými fóliami. Predstavte si koľko stojí zvýšiť teplotu o 3-4 °C. Pri nevykurovaných fóliovníkoch tento parameter Kritifil fólií zachráni celú úrodu.

Výhody fólií s termickým činidlom (tzv. plastermickým efektom):
     - Ochrana voči mrazom a nízkym teplotám
     - Pomalšie znižovanie teploty vo fóliovníku
     - Celkovo vyššia teplota v noci
     - Nižšie náklady na kúrenie
     - Vyššie produkčné výnosy
     - Skoršie zbery
     - Vyššia kvalita úrody

Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Priepustnosť svetla

Plastika Kritis vyrába najpriehľadnejšie fólie na trhu. Minimálna strata množstva svetla môže byť dosiahnutá iba vďaka najkvalitnejším polotovarom. Množstvo svetla vo fóliovníku je primárnym parametrom pri pestovaní akejkoľvek rastliny. Veľakrát sa mieša pojem „pálenie slnečnými lúčmi“ s množstvom svetla ktoré prechádza cez fóliu. Dnešné moderné fólie riešia tento problém pomocou difúzie svetla (rozptylu), vďaka čomu sa svetelné lúče lámu na povrchu fólie. Nezabúdajte, že fóliu kupujete najmä na obdobie, kedy sú nízke vonkajšie teploty. Preto vždy hľadajte fóliu, ktorá je nastavená produkčne najzaujímavejšie. Vo februári je množstvo svetla menej ako polovica v porovnaní s júnom. Preto sa snažte dodať pre rastliny čo najviac svetla a radšej použite tieniace siete alebo tieniacu farbu. Ak si to všetko porovnáte a zrátate, Vaše výnosy budú značne vyššie ak sa „zameriate“ pri výbere na februárové podmienky

Rozptyl svetla - difúzia

Svetelné lúče prenikajúce cez fóliu delíme na priame lúče a na lúče rozptýlené. Ľudskému oku sa zdá, že fólie s týmto parametrom prepúšťajú menej svetla. Nie je to tak. PAR (fotosyntetická aktívna radiácia), ktorú rastlina prijíma, je rovnaká ako pri „obyčajných“ fóliách. Väčšie množstvo rozptýlených lúčov oceníte najmä počas jari a leta v dňoch s veľkým množstvom svetla. Rozptýlením sa zmenšia tiene, zvyšuje sa rovnomerná distribúcia svetla - svetelné lúče zasahujú aj nižšie položené časti rastliny. Mierne znižuje aj teplotu vo fóliovníku. Plastika Kritis je „špecialistom“ na difúzne fólie.

Vo svojom sortimente má tri základné kombinácie fólií:
     - Vysoká priepustnosť svetla s veľmi nízkou difúziou (max. priame slnko)
     - Fólie s priemernou difúziou svetla
     - Fólie s veľmi vysokou mierou difúzie.

To, akú fóliu použiť záleží na klimatických podmienkach, od rastliny a od pestovateľskej sezóny. Otestujte: Pod fóliou s dobrou difúziou jasné obrysy vlastného tieňa miznú ihneď pri vkročení do fóliovníka. Porovnajte si to s obyčajnou fóliou Ozajstné kvality zistíte, keď prvýkrát budete pestovať pod takouto fóliou.

Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Anti-drip fólia (s činidlom proti kvapkaniu kondenzovanej vody)

Kvapky, ktoré sa tvoria na vnútornej strane fóliovníka majú negatívny vplyv na rastliny a na podmienky pestovania. Prvoradým problémom nie je odkvapnutie kvapiek ale fakt, že kondenzovaná voda znižuje priepustnosť svetla o 15-30 %. Okrem toho zvyšuje výskyt chorôb na rastlinách. Špeciálne aditívum vďaka ktorému sa kondenzovaná voda sformuje do kvapky, steká po vnútornej strane fólie.

Anti-drip zabezpečí:
     - Väčšie množstvo svetla vo fóliovníku
     - Vyššie produkčné výnosy
     - Skorší zber
     - Vyššiu kvalitu, vyššiu komerčnú hodnotu
     - Menej chorôb
     - Zníženú spotrebu postrekov


Ochladzovací efekt

Čím ďalej tým viac sú používané fólie s týmito aditívami, a to už nielen v tropických a subtropických oblastiach ale už aj na niektorých miestach v Strednej Európe. Aditívami sa menia vlastnosti fólie, vďaka nim je teplota vo fóliovníku nižšia. Používa sa v škôlkach a pri okrasných rastlinách, ktoré obľubujú tieň. Plastika Kritis ponúka fólie, ktoré odrážajú a/alebo pohlcujú lúče blízko infračerveného žiarenia (tzv. NIR). Časť svetelného spektra prináša teplotu, táto časť je pre rastlinu nepoužiteľná. Naša špeciálna "strieborná" fólia s dvojitým efektom, ktorá obsahuje drobné hliníkové častice, ktoré odrážajú NIR žiarenie, a tak ponúkajú chladenie počas horúcich dní a lepšie udržiavanie tepla počas chladných nocí. Odporúča sa najmä pre papriky a pre krajiny s tropickým podnebím.

Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Antifog - protizahmlievací efekt

Aby sa mohli využiť vlastnosti Antidrip fólií naplno, aj v prípade rizika zvýšenej relatívnej vlhkosti a tým spojeného rizika tvorby hmly (skoro ráno a po západe slnka), Plastika Kritis používa fóliu, ktorá znižuje a preventívne pôsobí proti tvorbe hmly.

Drag & Drop Website Builder